14 września, od godz. 14:00
Zabytkowa Kopalnia Srebra, ul Szczęść Boże 81, Tarnowskie Góry
Stowarzyszenie Góry Kultury zaprasza na urodziny jednego z najwybitniejszych naukowców wszechczasów.
Alexander von Humboldt, bo o nim mowa, nazywany "Szekspirem nauki" i "najwybitniejszym człowiekiem od czasów potopu" w 1792 roku odwiedził Tarnowskie Góry, gdzie zabawił około 3 miesiące. Z okazji wizyty, oraz okrągłej rocznicy urodzin (250!), chcemy przybliżyć postać tego wyjątkowego naukowca.
Jego barwne życie jest jak żywcem wyjęte z powieści przygodowej: Humboldt zapuścił się w lasy deszczowe, wspiął na najwyższe wulkany świata, był podziwiany przez książąt i prezydentów, uczonych i poetów. Inspirował Napoleona, Darwina, Bolívara a nawet kapitana Nemo z powieści Verne’a. Idee i odkrycia tego wielkiego naukowca zrewolucjonizowały i ukształtowały naukę, ochronę przyrody, politykę i sztukę.
Na cześć Alexandra von Humboldta nazwano miasta, rzeki, pasma górskie, prąd oceaniczny, pingwina, gigantyczną kałamarnicę, a nawet morze na Księżycu.
Podczas wydarzenia poruszymy tematy, którymi zajmował się Humboldt, na które wpłynął, które go fascynowały:
EKOLOGIA || PODRÓŻE || NAUKA I EKSPERYMENTY || KOSMOS || BOTANIKA || AMERYKA POŁUDNIOWA
i wiele innych
Głównym partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej
Program
Warsztaty:
14:00-19:00 Od magnetyzmu po botanikę - eksperymenty, które natchnęły Humboldta – prowadzenie Eksperymentatorzy
14:00 - 16:00 Upcycling – torby z banerów - Prowadzenie: Trashki
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona, zapisy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
16:00 - 18:00 – Wertykalne ogrody – prowadzenie: Koty do roboty
Uwaga! Ilość miejsc ograniczona, zapisy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
14:00 -15:30 – warsztaty survivalowe – prowadzenie: Dzika Droga
Wykłady/prelekcje
15:00 Na progu świadomości - bodźce podprogowe i peryferyczne - prowadzenie Dr hab. Katarzyna Ślebarska.
16:00 Wielkie i małe historie zaklęte w fotografiach. Pokaz i opowieści o znanych zdjęciach z historii świata i Polski - prowadzenie Jakub Kuza (pomysłodawca i administrator fanpage'a "Krótka Historia Jednego zdjęcia", który na facebooku śledzi ponad 100.000 fanów).
17:00 Jak von Humboldt poradziłby sobie na Facebooku? Dziewiętnastowieczny uniwersytet kontra teorie spiskowe - prowadzenie Marcin Napiórkowski (autor bloga Mitologia współczesna)
18:00 Kosmos, przepływ wiedzy i podróże - kiedyś i dziś - prowadzenie Elżbieta Kuligowska, współautorka strony Urania - postępy Astronomii i Tomasz Kundera, pracownik naukowy UJ).
19:00 „Biało na czarnym” - samotna wyprawa kajakiem morskim po Pacyfiku, spotkanie z podróżniczką Kamilą Kielar
-
Nie zabraknie także etnicznych rytmów w wykonaniu Skarbnik z Havany-Tarnogórska Grupa Bębniarska, które przywołają dalekie podróże Humboldta
-
Finałem będzie plenerowy (w zależności od pogody) pokaz filmu - "Rachuba świata" reż. D.Buck - na wpoły magicznej i bajkowej opowieści o życiu Humboldta
Zwiedzanie Kopalni w duchu Humboldta – podziemny świat roślin
Dofinansowanie:
Urząd Miasta Tarnowskie Góry
Urząd Marszałkowski w Katowicach