.

Manifest

Akcja zainicjowana w 2011, jako wyraz niezadowolenia i sprzeciw wobec podziału środków na kulturę w mieście.


Treść manifestu

MANIFEST ANIMATORÓW KULTURY

Widząc pogarszającą się sytuację organizacji pozarządowych w naszym mieście, apelujemy o sprawiedliwy podział środków przeznaczanych na kulturę.

  • Tarnowidz Festiwal
  • DKU
  • Kolaż Kultur
  • Muzyka na Plan
  • Plener Festival
  • Gwarock

Już w bieżącym roku większość z ww. imprez nie odbyło się lub nie mogły rozwinąć skrzydeł z powodu braku funduszy. Te właśnie wydarzenia kulturalne tworzone przez organizacje pozarządowe, mieszkańcy naszego miasta i Powiatu wskazali - obok Gwarków - jako najbardziej rozpoznawalne. Miasto przeznacza 6 mln zł budżetu na kulturę w tym na Miejskie Instytucje Kultury, jednak niewielki procent na organizacje pozarzadowe.


Ta szkodliwa sytuacja powoduje tłamszenie oddolnych inicjatyw kulturalnych. Uniemożliwia to rozwój kultury i turystyki, co negatywnie wpływa na promocję miasta. Sprawiedliwa i ustabilizowana polityka finansowania kultury w naszym mieście, wspomoże istniejące już wydarzenia i festiwale oraz umożliwi realizację nowych projektów. Zmiana istniejącej sytuacji, wywoła wśród animatorów kultury impuls, który przywróci im chęć do społecznego działania na rzecz miasta. Chcemy brać aktywny udział i być równorzędnym partnerem w organizowaniu życia kulturalnego Tarnowskich Gór. Będzie to możliwe tylko we współpracy z Urzędem Miejskim i miejskimi instytucjami kultury.

My, wolontariusze skupieni w organizacjach pozarządowych:

  • pracujemy społecznie bez pensji i etatów,
  • przy obecnej sytuacji na każdą złotówkę otrzymaną od miasta musimy pozyskać kolejne trzy ze źródeł zewnętrznych, co nie zawsze jest wykonalne.

Nie chcemy być wrogami tylko partnerami!

Dlatego apelujemy o wprowadzenie proporcjonalnego podziału środków w którym 15% budżetu na kulturę jest przeznaczane na konkurs ofert dla organizacji pozarządowych.

W 2011 i 2012 odbył się szereg spotkań i dyskusji z władzami, przedstawicielami miasta, ludźmi kultury.

 https://www.facebook.com/Manifest.tg

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. https://www.youtube.com/channel/UC62MCaCQJyV0Dt16OAYGshw

JoomShaper