Historia w mieście ukryta

Stowarzyszenie Góry Kultury, wspólnie z Tarnogórskim Centrum Kultury, Centrum Kultury Śląskiej i Pałacem w Nakle zapraszają na cykl spacerów po Tarnowskich Górach „Historia w mieście ukryta”.

Wspólna wędrówka szlakiem tarnogórskich zabytków jest pretekstem do rodzinnego spędzenia czasu w aktywny i atrakcyjny sposób, który umożliwi poznanie często niedocenianej historii miasta. Zwiedzanie kościołów i innych obiektów zabytkowych na trasie spaceru, zawiera w sobie walor edukacyjny - znajomość topografii tarnogórskich świątyń i innych obiektów, nauka rozpoznawania istotnych elementów architektonicznych, dekoracji rzeźbiarskich czy odnajdywanie śladów ważnych historycznych postaci i wydarzeń. Rozwój przemysłowy miasta i okolic po wojnie sprawił, że do miasta przybyło wielu nowych mieszkańców spoza regionu. Często nie znają oni historii miasta, jego przeszłości, ciekawostek i atrakcji.

Celem wydarzenia będzie podniesienie poziomu wiedzy mieszkańców na temat Tarnowskich Gór poprzez wprowadzenie w historię miasta i wykorzystanie do tego celu wspólnej zabawy.
Głównym założeniem spaceru jest jego wymiar międzypokoleniowy – integracja mieszkańców poprzez wspólne zwiedzanie. Motywem przewodnim jest połączenie walorów edukacyjnych i integrujących pokolenia. Realizowane zadanie ma się przyczynić do wspólnego eksplorowania ciekawych, a zbyt mało propagowanych atrakcji miejskich, w postaci ciekawych elementów ukrytych w przestrzeni miasta oraz sprawnego poruszenia się w terenie. Ważną częścią przekazu zawartego w przedsięwzięciu jest spojrzenie na historię Tarnowskich Gór w kontekście istotnych obiektów kultury. Dla mieszkańców spacer będzie okazją do czytania historii zawartych w murach kościołów, budynków, kamienic i ich dekoracji. Spacer ma zachęcić do okrywania wiedzy właśnie w takich miejscach.


27 czerwca - śladami wielonarodowości, prowadzenie: Rafał Ludwikowski, start o 11:00 przy TCK

25 lipca - tarnogórskie kościoły oraz ich wnętrza, prowadzenie: Marek Panuś, start o 11:00 przy TCK

22 sierpnia - tarnogórskie kamienice, prowadzenie: Paweł Matonia, start o 11:00 przy TCK  więcej: klik!

26 września -  tarnogórskie kamienice i architektura, prowadzenie: Arkadiusz Kuzio-Podrucki, start o 11:00 przy TCK, więcej: klik!

31 października - tarnogórskie pałace, prowadzenie: Tadeusz Hadaś, start o 11:00 przy TCK, uwaga - tym razem spacer odbywa się autobusem, prosimy o punktualność

 

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW

 

 

PARTNERZY PROJEKTU

 

 

 

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. https://www.youtube.com/channel/UC62MCaCQJyV0Dt16OAYGshw

JoomShaper